Sokszor gondolkodtam már rajta, hogy vajon mások hogyan csinálják, én az évek alatt erre a megoldásra jutottam és ha valakinek van tuti tippje, szeretettel várom.
Hogy miről is van szó?A régi csipkéim rendbetételéről.
A legfölső kép a kiindulási állapot, ahogyan megkaptam őket.
Alapvetően eddig három olyan problémával találkoztam, amire megoldást kellett találnom, ha csak részmegoldást is, ezek a következők:
- besárgulás, ahol fény érte, jellemzően a nippek alatti kis terítőknél fordul elő, hogy a közepük jóval világosabb.
- teljesen beszürkült anyagok
- rozsdafolt
Az első lépés minden esetben az óvatos kézi mosás, ilyen csipkéket nem szabad gépbe tenni, mert a centrifugálás széttépi teljesen.
A kézi mosás után látszik, mi az, ami megmaradt és kezelni kell, ez általában a szürkeség és a sárgulás esetében is így van, jöhet a fehérítő és a vízkőoldó.
Sok esetben a ruhák beszürkülését a bennük maradó mosószerek és a vízkő okozza, egy rövid higított vízkőoldós fürdőt érdemes megpróbálni.
A fehérítéshez nekem legjobban a sima mezei hypo jött be, szigorúan gumikesztyűvel. Esetleg a domestot is jó, ha valakinek éppen az van otthon, jó sűrűn.
Sajnos a rozsdafolt megoldhatatlannak tűnik, mindenféle praktikát próbáltam, mind csődöt mondott. A legtöbb honlapon, ahol ilyen jellegű praktikák vannak, jelzik is, hogy lehetetlen megoldást találni rá, a folt sok esetben csak halványul, vagy az sem.
Ilyenkor be lehet festeni kávéval, teával az egész csipkét és máris vintage hatása lesz, aminek a foltok csak jobbat tesznek.:)
A mosás, tisztítás után el kell dönteni, hogy szeretnének-e keményíteni, és ha igen, mennyire. Ha abroszról, asztalkendőről van szó, aminek nem kell kőkeménynek lennie, akkor higított keményítőbe áztassunk be mindent és utána egyszerűen -formára igazítva- szárítsuk meg, hogy egyszerűbb dolgunk legyen a vasalással.
Megoldás lehet az is, ahogyan én csinálom, hogy egy szórófejes flakonba betöltöm higítva a keményítőt, és vasalás közben azzal spriccelek, ennek azonban az a hátránya, hogy hatásában érződik, de nem egészen egyenletes, mert nem tudom teljesen egyenletesen teríteni az anyagot.
Amikor kőkemény csipkére vágyunk, mint mondjuk amikor fel szeretnénk akasztani a fára vagy hasonlók, a higítatlan keményítőbe áztassuk be, szárítsuk és vasaljuk.
Ennek a fajtának, amit én veszek, elég erős fehérítő hatása van, ami színező hatás, nem fakító, maga a folyadék ugyanis hófehér.
Ami a vasalást illeti, nagyon óvatosan, mert a vasaló orra könnyen beakad és tép, sajnos jártam már így, a türelmetlensége miatt.
Formára igazgatás mellett inkább lassan haladjunk, de biztosan.
A lenekre jellemző, hogy ha sokáig vasaljuk egy részét, megéghet, besárgul. Kimosható, de idegesítő lehet, mert újra kell kezdeni az egész procedúrát.
Ezt a problémát (is) segít megelőzni, ha egy kis vízzel bespriccelem előtte, az én vasalóm sajnos nem tud gőzölni. A spriccelőbe betöltöttem a vizet és tettem hozzá pár csepp levendula olajat, hogy még szuperebb illata legyen.
Ha domború hímzéssel ellátott vásznat vasalunk, tegyünk alá valami puhát, mondjuk összehajtott törölközőt, és a visszájáról vasaljuk meg. Így a minta sokkal jobban ki tud emelkedni és nagyobb hangsúlyt is kap,
Kedves Évi,akkor most mindezt feldolgozom, kis papírra felírom, megtanulom, és kipróbálom! Köszönöm én is!Judit
Szia Évi,A folyékony rozsdafolt eltávolító nekem is bevált a csipkéknél, bármelyik háztartási boltban kapható. De én kisebb foltoknál a hypoval vagy más fehérítővel átitatott fültisztító pálcikát is gyakran bevetem. A terítőn levő kisebb, de mosás után megmaradt foltokat szépen ki lehet vele szedni, még a nem hófehér terítőkből is úgy, hogy nem teszi tönkre az anyag színét. (Ügyesen, óvatosan.)Köszi a spriccelős keményítést, nagyon jó ötlet!
Szia, nem próbáltam még csipkéből rozsdafoltot kivenni, csak fehér pólóból, ezt használtam: Dr. Beckmann Folt Ördög (Rozsda és deo) 50ml. DM-ben lehet kapni, teljesen eltüntette a foltot. Nagyon szép dolgaid vannak, szeretem nézegetni a blogodat!
Köszönöm! 🙂
Szia!Én mikor hímzést tanultam, citrom savval szedtük ki a lilás festéket.Nekem is van pár régi csipkém, kipróbálom hogy működik azon. 🙂
Én egyszer nagyon pórul jártam, azóta óvatos vagyok:)
Szia:) Nekem nem, az a tapasztalatom, hogy csak akkor lett foltos, ha vegyes alapanyagból készült és van benne műszál.Ha nincsen benne egyáltalán, akkor nem lesz sárga. Legalábbis nekem eddig nem lett, akár egész napos áztatás után se.
Én bizony be szoktam rakni a gépbe. Nem tépődik össze, ha mosózsákban van
Azt szeretném kérdezni, hogy a hipózástól hogy nem lesznek foltosak? Én ha hipóztam nekem nem lett egyenletesen fehér, sárgás foltok lettek rajta.Köszönöm! A bejegyzést is!
De jó látni ezt az átalakulást 🙂
Örülök neki,ha sikerült újat mondanom:)
Szuperhasznos praktikák Évi! Nagyon köszönöm! 🙂